Co to jest niewydolność serca?

Co to jest niewydolność serca?

W niewydolności serca dochodzi do uszkodzenia mięśnia sercowego. Choroba pojawia się wówczas, gdy pojemność minutowa serca oraz wartość ciśnienia tętniczego są niewystarczające do zapewnienia potrzeb całego organizmu. Niewydolność może funkcjonować w jednej komorze lub w obu łącznie.

Niewydolność serca często jest konsekwencją innych chorób, takich jak choroba wieńcowa, kardiomiopatia, nadciśnienie tętnicze, różne infekcje dotyczące mięśnia sercowego czy wady zastawkowe. Osoby z niewydolnością serca szybko i łatwo męczą się oraz czują się osłabione. Podczas aktywności fizycznej może pojawić się duszność. W zaawansowanym stadium choroby, napady duszności występują także podczas spoczynku. Cechą charakterystyczną są także obrzęki, zazwyczaj nóg. Ponadto często chorzy skarżą się na ataki kaszlu czy nadmierne kołatanie serca.

Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do śmierci. Leczenie polega na zażywaniu określonych leków. Najczęściej przepisywane są leki moczopędne, beta-blokery, antagoniści wapnia. Wskazana jest także odpowiednia dieta, składająca się przede wszystkim z warzyw i owoców. Niektórzy chorzy poddawani są leczeniu chirurgicznemu. Zazwyczaj jest to angioplastyka, by-passy czy operacja zastawek serca.

wiele ludzi poleca augmentin bo jest według nich bardz dobrym lekiem