Czynniki ryzyka w niedokrwiennej chorobie serca

Czynniki ryzyka w niedokrwiennej chorobie serca

Choroba niedokrwienna serca, zwana również chorobą wieńcową, powstaje na skutek licznych zmian i nieprawidłowości morfologicznych w naczyniach wieńcowych. Funkcje serca zostają zaburzone, na skutek nieprawidłowości w dostawie tlenu i związków energetycznych do serca, a aktualnym zapotrzebowaniem na nie przez ten narząd.

Choroba wieńcowa pojawia się najczęściej u osób, chorujących na miażdżycę. W wyniku odkładania się blaszek miażdżycowych, następuje zwężenie średnicy tętnic, przez co jest utrudniony oraz ograniczony przepływ krwi do różnych narządów. Znacznie rzadziej chorobę powodują zatory naczyń wieńcowych, które powstają na skutek infekcji wsierdzia czy zakrzepów w komorach lub przedsionkach.

Podstawowym objawem choroby wieńcowej jest ból oraz uczucie ucisku, głównie za mostkiem. Ból ten może promieniować do kończyn górnych, gardła, a nawet żuchwy. Ponadto może się on pojawić o każdej porze dnia i nocy. U chorych często obserwuje się napady bólu dławicowego, który zazwyczaj powstaje na skutek różnych emocji czy zimnego powietrza.

W profilaktyce przeciw tej chorobie, bardzo ważne jest obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Można tego dokonać dbając o prawidłową dietę, z dużą zawartością warzyw oraz owoców. Wskazane jest również utrzymanie właściwej masy ciała oraz systematyczny wysiłek fizyczny.

Bisacodyl GSK - 10mg to nowy lek dostępny tylko u nas