Kiedy dochodzi do zawału serca?

Kiedy dochodzi do zawału serca?

Zawał serca jest bardzo poważną chorobą, która może spowodować śmierć. Podczas zawału dochodzi do martwicy komórek mięśniowych. Jest ona spowodowana przez, zazwyczaj uszkodzenie blaszki miażdżycowej, przez co dochodzi do znacznego zwężenia, a w konsekwencji zamknięcia naczynia wieńcowego. Jest to najczęstsza przyczyna zawału, ale występują także mniej znane.

Zawał mięśnia sercowego może nastąpić na skutek skurczu tętniczy wieńcowej, kardiomiopatii przerostowej, wady wrodzonej naczyń wieńcowych. W przypadku narkomanów, zawał serca pojawia się po przedawkowaniu narkotyków. Na większe ryzyko narażeni są także chorzy cierpiący na dusznicę bolesną. Zaobserwowano, że najwięcej przypadków zawału serca wykrywa się w godzinach porannych.

Podstawowym objawem zawału jest długotrwały oraz silny ból w okolicach mostka. Spożycie tabletek czy nitrogliceryny nie powoduje jego ustania. Wiele osób opisuje tan ból jako rwący, rozrywający, duszący. Ponadto często promieniuje do barku, ramienia czy pleców. Niektórzy chorzy odczuwają jeszcze duszność oraz uczucie ucisku w klatce piersiowej.

Diagnostyka zawału mięśnia sercowego opiera się przede wszystkim na badaniu EKG. Konieczne jest również leczenie szpitalne, w ramach którego wykonuje się m.in. angioplastykę wieńcową.

osoby regularnie spożywające Rutinoactiv cieszą się lepszym zdrowiem