Kto choruje na nadciśnienie tętnicze?

Kto choruje na nadciśnienie tętnicze?

Jedną z najczęstszych chorób w społeczeństwach rozwiniętych jest nadciśnienie tętnicze. Wykrywa się je u coraz większej ilości osób, także tych młodszych. Pomimo, że wartość ciśnienia tętniczego może się zmieniać zależnie od niektórych czynników, nie powinno trwale przekraczać dopuszczalnych norm. A wynoszą ona 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego oraz 90 mmHg dla ciśnienia rozkurczowego. W takim przypadku jest już nadciśnienie tętnicze.

Nieleczona choroba doprowadza do uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych. Konsekwencją nadciśnienia tętniczego mogą być choroby serca, mózgu, a nawet nerek. Zazwyczaj rozwija się nadciśnienie pierwotne, które nie ma konkretnej przyczyny. Wykazano jednak istnienie wielu czynników, które mogą wpływać na daną chorobę. Jest to m.in. zbyt duże spożycie sodu. Sód znajduje się w wielu produktach spożywczych, najczęściej w postaci soli. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, często spożywają wielokrotność zalecanej normy.

Nadciśnienie tętnicze może być też spowodowane przez otyłość lub brak aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia są również używki, takie jak papierosy czy alkohol. Czasem obserwuje się także skłonność do rodzinnego występowania nadciśnienia tętniczego.

Osoby z nadciśnieniem powinny regularnie dokonywać sobie pomiarów ciśnienia tętniczego. W celu obniżenia jego wartości, często stosuje się leczenie farmakologiczne. Pomocna może się także okazać odpowiednia dieta oraz codzienna aktywność fizyczna.

weź Alfadiol w nowej formie tabletek Odpowiednia dieta przy wzw typu b jest konieczka