Przyczyny bradykardii

Przyczyny bradykardii

Bradykardia pojawia się wówczas, gdy serce osiąga zbyt niskie tętno. Wyróżnia się dwie postacie tego schorzenia: bradykardię fizjologiczną lub patologiczną. Ta druga stwarza poważne zagrożenie dla organizmu. W skrajnym przypadku może nawet spowodować niedotlenienie.

U osób cierpiących na bradykardię, dochodzi do niedostatecznego zaopatrywania w tlen poszczególnych narządów. Dochodzi wówczas do zawrotów głowy, omdleń, zaburzeniami koncentracji i pamięci czy trudności z oddychaniem. Chorzy mogą też odczuwać bóle w klatce piersiowej.

Bradykardia może powstać na skutek czynników wewnętrznych oraz zewnętrznych. Jest to m.in. nadciśnienie tętnicze, wrodzona wada serca, niedoczynność tarczycy, odkładanie się żelaza w tkankach, zespół bezdechu sennego, zapalenie mięśnia sercowego czy niektóre, długotrwale przyjmowane leki.

Diagnostyka tego schorzenia polega na wykonaniu badania elektrokardiologicznego. Niekiedy konieczne jest wykonanie także badania Holtera. W leczeniu tego schorzenia bardzo ważne jest ustalenie przyczyny rzadkoskurczu. Niekiedy wyeliminowanie czynników, które przyczyniły się do rozwoju bradykardii, powoduje polepszenie pracy serca. Jeżeli bradykardia jest szczególnie dokuczliwa dla pacjenta, stosuje się rozruszniki serca. Istotna jest także odpowiednia profilaktyka, dzięki której można zapobiegać wielu chorobom serca. Prawidłowa dieta oraz aktywność fizyczna to podstawa, żeby ograniczyć możliwość rozwoju schorzeń sercowych.

kup Cholinex w nowej cenie w najbliższej aptece